GWARANCJI WADIALNYCH

  • Wadium w postępowaniu przetargowym  – na czym polega?

Wadium jest to kwota wskazana w dokumentach postępowania, stanowiąca zabezpieczenie interesów organizatora przetargu (zamawiającego).
Zabezpieczenie wadialne/przetargowe to instrument, którego głównym celem jest zwiększenie prawdopodobieństwa prawidłowego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, w wyniku którego zamawiający wybiera wykonawcę, który zrealizuje określone zadanie lub dostarczy określony produkt lub usługę.
Gwarancja wadialna ma skłaniać potencjalnych wykonawców do solidnej analizy dokumentacji, aby do przetargu przystępowały firmy, które są w stanie zrealizować kontrakt i spełniają wymagania zamawiającego zawarte w dokumentacji przetargowej. Z jednej strony wadium stanowi wymóg niezbędny do skutecznego ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego, z drugiej zaś strony rolą wadium jest zabezpieczenie zamawiającego przed niesolidnymi oferentami, którzy składają dokumenty, pomimo że nie spełniają określonych wymagań. W takich przypadkach tracą oni wpłacone wadium.

  • W jakiej formie można wnosić Wadium/ Gwarancje przetargową/Gwarancję wadialną?

Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych wadium może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub kilku następujących formach:
1) pieniądzu;
2) gwarancjach bankowych;
3) gwarancjach ubezpieczeniowych;
4) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2023 r. poz. 462).

Wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego.
Jeżeli przetarg nie jest organizowany w ramach zamówień publicznych, np. przez spółdzielnie, lub firmy prywatne, to forma w jakiej może zostać wniesione zabezpieczenie jest określona w dokumentacji przetargowej.

  • Dla kogo ubezpieczeniowa Gwarancja wadialna/ przetargowa?

Ubezpieczeniowa Gwarancja zapłaty wadium jest produktem przeznaczonym dla przedsiębiorców przystępujących do przetargów i zastępuje zabezpieczenie wnoszone w gotówce. Dzięki wniesieniu zabezpieczenia wadium w formie ubezpieczeniowej gwarancji wadialnej zamiast wpłacenia gotówki przedsiębiorca uzyskuje możliwość uczestnictwa w wielu przetargach bez konieczności angażowania własnych środków.

  • Jaką funkcję pełni ubezpieczeniowa Gwarancja wadialna w postępowaniach przetargowych?

Ubezpieczeniowa Gwarancja wadialna jest dobrą alternatywą dla wadium wnoszonego w formie pieniężnej, co pozwala na zwiększenie płynności finansowej i umożliwia udział w większej ilości postępowań.

Ubezpieczeniowa gwarancja wadialna / przetargowa pełni również funkcję doradczą, ponieważ na etapie przygotowania gwarancji wadialnej, szczególnie w przypadku przetargów o wysokiej wartości zamówienia, zarówno broker jak i gwarant analizują ryzyko jakie bierze na siebie oferent, dzięki czemu może zostać ono zminimalizowane.

Przedstawienie przez Wykonawcę Gwarancji Ubezpieczeniowej zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy, ponieważ w procesie wystawiania gwarancji sprawdzana jest jego wiarygodność finansowa.

  • Jak działa ubezpieczeniowa gwarancja wadialna/ gwarancja przetargowa?

Gwarancja w postepowaniu przetargowym jest pisemnym zobowiązaniem Gwaranta (np. zakładu ubezpieczeń) do zapłaty na rzecz beneficjenta (organizatora przetargu) sumy pieniężnej odpowiadającej wysokości wadium w przypadku, gdy wykonawca, który wygrał przetarg, nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z przystąpienia do przetargu.

  • W jakim terminie należy wnieść wadium lub złożyć dokument gwarancji wadialnej/ gwarancji przetargowej?

Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą. Przedłużenie terminu związania ofertą jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium, albo jeżeli nie jest to możliwe, z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą.
Jeżeli wadium jest wnoszone w formie gwarancji ubezpieczeniowej/ wadialnej lub poręczenia, wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał gwarancji lub poręczenia w postaci elektronicznej  przed upływem terminu składania ofert.

  • Co z ubezpieczeniową gwarancją zapłaty wadium, jeżeli zrezygnujemy z podpisania umowy w przypadku, gdy złożona w postępowaniu oferta została uznana za najkorzystniejszą?

W przypadku gdy umowa nie zostanie podpisana z winy wykonawcy, zamawiający ma prawo wystąpić do Gwaranta (zakładu ubezpieczeń) o wypłacenie kwoty wadium (określonej w gwarancji jako suma gwarancyjna). Gwarant po spełnieniu roszczenia zwraca się do wykonawcy o zwrot wypłaconych środków. Należy pamiętać, że wadium ma stanowić rekompensatę za poniesione straty i konieczność organizacji kolejnego przetargu, które ostatecznie zawsze pokrywa wykonawca.

  • Gwarancja wadialna/ gwarancja przetargowa dla KONSORCJUM

W przypadku postępowań, gdzie wykonawcą jest konsorcjum dwóch lub więcej firm ważne jest, aby ubezpieczeniowa gwarancja wadialna dla konsorcjum była wystawiona z uwzględnieniem wszystkich uczestników postepowania. Lider konsorcjum może wnioskować o gwarancję wadialną w imieniu wszystkich uczestników konsorcjum.

  • Jak uzyskać Gwarancję Wadialną/ Gwarancję Przetargową ?

O gwarancję wadialną mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, jednak prowadzą działalność gospodarczą.
Procedura uzyskania gwarancji ubezpieczeniowej obejmuje następujące elementy:
- złożenie wniosku o gwarancję wraz z propozycją zabezpieczeń
- ocena ryzyka
- ustalenie treści gwarancji
- zawarcie umowy o gwarancję i ustanowienie zabezpieczeń
- wydanie gwarancji

 Klientom OPTIMA Broker Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. rekomendujemy zawarcie  umowy o limit na gwarancje.
Jeżeli wykonawca posiada umowę o limit na gwarancje ubezpieczeniowe to wystarczy wniosek o gwarancję wadialną, SIWZ lub link do postępowania. Na tej podstawie przeprowadzamy analizę ryzyka dotyczącą tego postepowania. Przekazujemy wykonawcy jakie widzimy ryzyka i jak można je ograniczyć.
Cała procedura wystawienia gwarancji w ramach umowy o limit trwa od godziny do dwóch dni roboczych w zależności od wymagań co do treści gwarancji zawartych w postępowaniu przetargowym.

 

            Zapraszamy Państwa do współpracy.


Zadzwoń
+48509829110

Ilona Wrońska Ekspert ds. gwarancji

lub napisz do nas
e-mail:budownictwo@optimabroker.pl
już teraz!

 


Broker ubezpieczeniowy

Ubezpieczenie mienia; ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej; ubezpieczenie utraty zysku; ubezpieczenie maszyn od uszkodzeń, ubezpieczenie ryzyk budowlano montażowych CAR EAR; ubezpieczenie należności kupieckich; ubezpieczenia transportowe; ubezpieczenie mienia w transporcie - CARGO, ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego ( OCPD ); OC zawodowe, OC programisty, OC biura rachunkowego; gwarancje ubezpieczeniowe, gwarancje przetargowe, gwarancja zapłaty wadium (wadialna), gwarancja dobrego wykonania kontraktu (kontraktowa), gwarancja usunięcia wad i usterek (usterkowa); ubezpieczenie upraw; agrocasco; ubezpieczenia rolne. Audyt ubezpieczeniowy, likwidacja szkód.

Kontakt

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 77A,
Olsztyn, 10-449

Telefon: 89 307 03 02
Telefon: 504 290 900