CWARANCJI DOBREGO WYKONANIA KONTRAKTU


- Gwarancja należytego wykonania kontraktu - na czym polega.
Gwarancja należytego wykonania kontraktu zabezpiecza właściwe wykonanie zobowiązań określonych w umowie przez wykonawcę podczas realizacji kontraktu. Wykonawca zobowiązuje się do zapłaty określonej kwoty na rzecz zamawiającego, na pokrycie roszczeń z tytułu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania przedmiotu kontraktu i tym samym zabezpiecza interesy Zamawiającego (beneficjenta gwarancji). Gwarancja należytego wykonania kontraktu jest więc formą zabezpieczenia prawidłowej realizacji kontraktu a w szczególności terminowego wywiązania się ze zobowiązania oraz zachowania przez wykonawcę ustalonych parametrów jakościowych wykonywanych prac.
- W jakiej formie można wnosić Gwarancję dobrego wykonania kontraktu?
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych gwarancja należytego wykonania kontraktu może być wnoszona według wyboru wykonawcy w jednej lub kilku następujących formach:
1) pieniądzu;
2) gwarancjach bankowych;
3) gwarancjach ubezpieczeniowych;
4) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2023 r. poz. 462).
Gwarancja należytego wykonania kontraktu wnoszona w pieniądzu (kaucja pieniężna) wpłacana jest przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego przed podpisaniem umowy.
Jeżeli przetarg nie jest organizowany w ramach zamówień publicznych, np. przez spółdzielnie lub firmy prywatne, to forma w jakiej może zostać wniesione zabezpieczenie jest określona w dokumentacji przetargowej.
- Ubezpieczeniowa Gwarancja należytego wykonania kontraktu - dla kogo?
Gwarancja należytego wykonania kontraktu jest przeznaczona dla przedsiębiorstw świadczących różnego rodzaju usługi (m.in. prace budowlane) jako alternatywa kaucji pieniężnej, wnoszonej jako zabezpieczenie należytego wykonania kontraktu przed podpisaniem umowy.
- Jaką funkcję pełni Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu?
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontaktu zastępuje zabezpieczenie wnoszone w formie pieniężnej (kaucja pieniężna), dzięki czemu powoduje zwiększenie płynności finansowej i umożliwia udział w większej ilości postępowań. Pełni również funkcję doradczą, ponieważ na etapie postępowania ……?
Broker i Gwarant w procesie analizy dokumentacji związanej z przetargiem zwraca uwagę na różnego rodzaju ryzyka ? zapoznaje z nimi wykonawcę. Dzięki uzyskanym wskazówkom przedsiębiorca może zminimalizować ryzyko.
Przedstawienie przez Wykonawcę Gwarancji Ubezpieczeniowej zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy, ponieważ w procesie wystawiania gwarancji sprawdzana jest jego wiarygodność finansowa.
- Jak działa ubezpieczeniowa Gwarancja należytego wykonania kontraktu?
Gwarancja należytego wykonania kontraktu jest pisemnym zobowiązaniem Gwaranta (zakładu ubezpieczeń) do zapłaty na rzecz beneficjenta (Zamawiającego) w przypadku niewykonania lub nieprawidłowego wykonania przedmiotu kontraktu przez wykonawcę. Zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania przedmiotu kontraktu. Pozwala spełnić wykonawcy wymóg złożenia zabezpieczenia bez blokowania jego środków finansowych.
- W jakim terminie należy wnieść Gwarancję należytego wykonania kontraktu?
Gwarancję należytego wykonania kontraktu wnosi się przed upływem terminu podpisania umowy i utrzymuje nieprzerwanie do zakończenia kontraktu (podpisania bezusterkowego protokołu końcowego). Przedłużenie terminu realizacji kontraktu jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności gwarancji.
Jeżeli zabezpieczenie jest wnoszone w formie gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania kontraktu, wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał gwarancji w postaci elektronicznej przed podpisaniem umowy.
- Gwarancja należytego wykonania kontraktu dla KONSORCJUM.
W przypadku kontraktów, gdzie wykonawcą jest konsorcjum dwóch lub więcej firm ważne jest, aby ubezpieczeniowa gwarancja należytego wykonania kontraktu dla konsorcjum była wystawiona z uwzględnieniem wszystkich uczestników postepowania. Lider konsorcjum może wnioskować o gwarancję w imieniu wszystkich uczestników konsorcjum.
W zależności od podziału prac pomiędzy konsorcjantami proponujemy różne rozwiązania związane z uzyskaniem zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu w postaci gwarancji ubezpieczeniowej.
- Jak uzyskać Ubezpieczeniową Gwarancje należytego wykonania kontraktu.
O ubezpieczeniową gwarancję należytego wykonania kontraktu mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jak i osoby prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, jednak prowadzą działalność gospodarczą.
Procedura uzyskania gwarancji ubezpieczeniowej obejmuje następujące elementy:
- złożenie wniosku o gwarancję wraz z propozycją zabezpieczeń
- ocena ryzyka
- ustalenie treści gwarancji
- zawarcie umowy o gwarancję i ustanowienie zabezpieczeń
- wydanie gwarancji
Klientom OPTIMA Broker Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. rekomendujemy zawarcie umowy o limit na gwarancje.
Jeżeli wykonawca posiada umowę o limit na gwarancję ubezpieczeniowe to do zabezpieczenia kontraktu wystarczy wniosek o gwarancję, SIWZ, projekt umowy lub link do postępowania. Na tej podstawie przeprowadzamy analizę ryzyka dotyczącą tego postępowania. Przekazujemy wykonawcy jakie widzimy ryzyka i jak można je ograniczyć. Proponujemy również przygotowanie innych wymaganych przez zamawiającego ubezpieczeń jak np. ubezpieczenie ryzyk budowy CAR/EAR, OC działalności z dodatkowymi klauzulami, wymaganymi czasami przez zamawiającego.
Cała procedura wystawienia ubezpieczeniowej gwarancji należytego wykonania umowy w ramach umowy o limit trwa od jednego do siedmiu dni roboczych, w zależności od treści gwarancji.
- Najczęściej pojawiające się problemy z uzyskanie Gwarancji ubezpieczeniowych.
Wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych dobrego wykonania kontraktu pozwoliło nam wypracować rozwiązania najczęściej pojawiających się problemów, do których należą:
- długi okres realizacji kontraktu i usunięcia wad i usterek – potrafimy wynegocjować ubezpieczeniową gwarancję należytego wykonania kontraktu oraz usunięcia wad i usterek lub poręczenie na wymagany przez zamawiającego okres, który czasami przekraczał 120 miesięcy.
- trudność z dostosowaniem treści gwarancji do wymagań zamawiającego – aktywnie uczestniczymy w dopracowaniu treści umowy gwarancji ubezpieczeniowej dobrego wykonania kontraktu, aby spełniała wymagania zamawiającego, odciążając tym samym wykonawcę, który nie musi już czynnie uczestniczyć w tym procesie.
- problem z uzyskaniem zabezpieczenia z wysokimi sumami gwarancyjnymi lub na kontrakty o znacznej wartości w porównaniu z dotychczas realizowanymi umowami – próbujemy znaleźć rozwiązanie dla klientów, którzy chcą realizować coraz większe i trudniejsze kontrakty, wyszukując na rynku rozwiązania pozwalające zabezpieczyć realizację takich kontraktów w formie ubezpieczeniowych gwarancji należytego wykonania kontraktu oraz usunięcia wad i usterek lub poręczenia.
Zapraszamy Państwa do współpracy.
Zadzwoń
+48509829110
Ilona Wrońska Ekspert ds. gwarancji
lub napisz do nas
e-mail:budownictwo@optimabroker.pl
już teraz!