V Konferencja AiR

Ekspert od ubezpieczeń po Twojej stronie

UBEZPIECZENIA W AUTOMATYCE I ROBOTYCE

Istnieje wiele produktów ubezpieczeniowych, które w znacznym stopniu mogą się przyczynić zarówno do rozwoju przedsiębiorstw jak i ich ochrony. 
Typowe "branżowe" ubezpieczenia to:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu wadliwie działającego oprogramowania, 
  • ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych - ryzyko bardzo niedoszacowane w Polsce. Według raportu AON opisującego największe obawy dotyczące zagrożeń w kontekście wielu obszarów i branż na całym świecie, ataki cybernetyczne są globalnie na pierwszym miejscu a w Polsce dopiero na 18.

Powyższe ubezpieczenia w dobrym zakresie oferują nieliczne zakłady ubezpieczeń, w tym wyspecjalicowani ubezpieczyciele działający tylko w sektorze IT.

Poza wyżej wymienionymi ubezpieczeniami "cybernetycznymi" warto znać możliwości zastosowania produktów ubezpieczeniowych mogących ułatwić funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw.

Mogą to być np:

  • gwarancje ułatwiające uzyskanie zaliczki od kontrahentów,
  • ubezpieczenia należności za wykonane kontrakty połączone z usługą faktoringu, w tym również prefinansowaniem produkcji,
  • ubezpieczenia awarii i uszkodzeń linii produkcyjnych połączone z ubezpieczeniem utraty zysku.

To tylko niektóre z produktów ubezpieczeniowych możliwych do zastosowania w firmach zajmujących się automatyką i robotyką.

W celu dobrego dopasowania oferty należy dokładnie przeanalizować prowadzoną działalność, wykonywane usługi i wprowadzane na rynek produkty oraz funkcję jaką one będą pełnić.  

W celu analizy istniejących ryzyk i przygotowania odpowiedniej ochrony, czyli przeniesienie ryzyka na ubezpieczyciela, zasadnym wydaje się podzielenie "okresu życia" automatów i robotów na 3 fazy:

  • Faza 1: projektowanie i produkcja,
  • Faza 2: transport, montaż i uruchomienie,
  • Faza 3: eksploatacja.

Faza 1 (projektowanie i produkcja) wydaje się najbardziej przewidywalna, ponieważ odbywa się przeważnie wewnątrz firmy w odpowiednio zaaranżowanym środowisku. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na ryzyka typowe dla każdej produkcji czyli

  • ryzyka związane z żywiołami, które mogą przerwać produkcję (ogień, powódź, huragan),
  • ryzyka związane z awariami maszyn i urządzeń służących do produkcji,
  • ryzyko zwiększonych kosztów działalności lub nawet utraty zysku w wyniku zaistnienia zdarzeń wymienionych powyżej,
  • ryzyko wypadków przy pracy w wyniku których mogą ucierpieć pracownicy lub inne osoby.

Faza 2 (transport, montaż i uruchomienie) już od samego początku czyli momentu rozpoczęcia załadunku automatów i robotów na środki transportu może być niebezpieczna. Z pewnością zależy to też od ich gabarytów i stopnia skomplikowania transportu i montażu. Warto zadbać tu zarówno o dobre ubezpieczenie mienia w transporcie jak też ubezpieczenia związane z fazą montażu i uruchomienia, które również wiążą się z podwyższonym ryzykiem.

Ważne !: Wynajmując transport zewnętrzny do przewozu maszyn koniecznie trzeba zadbać o ubezpieczenie mienia w transporcie a nie zdawać się na ubezpieczenie przewoźnika. Odpowiedzialność firmy transportowej za przewożony towar jest ograniczona a jeżeli nawet przewoźnik ponosi odpowiedzialność, to jego umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może nie zapewniać odpowiedniej ochrony i uzyskanie odszkodowania może się wiązać z kosztownym i długim procesem odzyskiwania odszkodowania na drodze cywilnej.

Faza 3 (eksploatacja) to okres kiedy producent oddaje swoje dzieło w użytkowanie innemu podmiotowi. Jest to wystawienie na próbę nie tylko produktu ale też relacji na linii dostawca - klient. Niewłaściwe działanie robota, a co za tym idzie brak spełniania przez niego przewidzianej funkcji lub wyrządzenie szkody może być spowodowane wadą produktu lub np. niewłaściwym użytkowaniem. Warto w takiej sytuacji mieć odpowiednią umowę ubezpieczenia, na podstawie której zakład ubezpieczeń będzie zobowiązany do zaspokojenia roszczenia skierowanego do dostawcy produktu lub jego obrony przed niesłusznym roszczeniem.

Jak daleko sięga odpowiedzialność producenta za szkody wyrządzone przez wadliwie funkcjonującego robota?  

Dostawca robota odpowiada nie tylko za szkody powstałe bezpośrednio w wyniku wady sprzętu, który dostarczył. Odpowiada również za straty poniesione przez osoby trzecie z powodu wadliwości wyrobów, które zostały wyprodukowane, poddane obróbce lub przetworzeniu za pomocą dostarczonych lub serwisowanych przez dostawcę maszyn i urządzeń. Odpowiedzialność może sięgać bardzo daleko i każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie aby przygotować ubezpieczenie zapewniające odpowiednią ochronę.

Może w tym pomóc np. broker czyli Ekspert od ubezpieczeń po Twojej stronie.

Jako broker ubezpieczeniowy działamy tylko i wyłącznie w interesie naszego klienta i nie podlegamy pod żaden zakład ubezpieczeń. Pomagamy zarówno w przygotowaniu odpowiedniej oferty jak i we wszelkich sprawach związanych z ubezpieczeniami włącznie z likwidacją szkód.

Za swoje działania, od klientów, którzy za naszym pośrednictwem zawierają umowy ubezpieczenia, nie pobieramy żadnych opłat.

 


Broker ubezpieczeniowy

Ubezpieczenie mienia; ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej; ubezpieczenie utraty zysku; ubezpieczenie maszyn od uszkodzeń, ubezpieczenie ryzyk budowlano montażowych CAR EAR; ubezpieczenie należności kupieckich; ubezpieczenia transportowe; ubezpieczenie mienia w transporcie - CARGO, ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego ( OCPD ); OC zawodowe, OC programisty, OC biura rachunkowego; gwarancje ubezpieczeniowe, gwarancje przetargowe, gwarancja zapłaty wadium (wadialna), gwarancja dobrego wykonania kontraktu (kontraktowa), gwarancja usunięcia wad i usterek (usterkowa); ubezpieczenie upraw; agrocasco; ubezpieczenia rolne. Audyt ubezpieczeniowy, likwidacja szkód.

Kontakt

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 77A,
Olsztyn, 10-449

Telefon: 89 307 03 02
Telefon: 504 290 900